Ruszyły szkolenia chirurgii robotycznej da Vinci

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczęły się szkolenia dla personelu medycznego z wykorzystaniem niedawno zakupionego robota operacyjnego da Vinci. Szpital w Lublinie będzie pierwszą placówką medyczną w województwie, która jeszcze w tym roku będzie wykonywać operacje z jego użyciem.

Program trzymiesięcznego szkolenia przewiduje przygotowanie wszystkich członków zespołu chirurgicznego: chirurgów, anestezjologów, personelu pielęgniarskiego oraz personelu pomocniczego. Warte podkreślenia jest, że członkowie zespołu uczą się wspólnie, co jest głównym kluczem do zapewnienia efektywnej współpracy zespołowej i optymalnego rezultatu dla pacjenta.

Uczestnicy szkoleń zapoznają się zasadami pracy robota da Vinci, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Przewidziano ćwiczenia na trenażerach oraz treningi na symulatorach.Szkolenia obejmują także wizyty w innych ośrodkach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu tzw.proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci).