Dynamiczny rozwój rynku robotyki w Polsce

W Polsce działają już 43 ośrodki wykorzystujące autoryzowane roboty chirurgiczne da Vinci firmy Intuitive Surgical. Tempo wzrostu liczby zabiegów w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniosło aż 100%!  Największą dynamikę wykazuje chirurgia – 112%, następnie urologia – 100%, i ginekologia – 60%. Do 2028 r. rynek ten osiągnie wartość ponad 2,1 mld złotych – wynika z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023. Prognoza na lata 2024-2028” opublikowanego przez Upper Finance i Polską Federację Szpitali.

W ostatnich latach Polska zanotowała dynamiczny wzrost liczby zabiegów chirurgicznych, przeprowadzanych przy udziale robotów chirurgicznych. Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii, zwłaszcza w obszarze operacyjnego leczenia nowotworów, stanowi istotny krok w kierunku poprawy standardów opieki medycznej.

Rynek w Polsce rósł z niskiej bazy i do roku 2022 r., co istotne, bez wsparcia w postaci refundacji. Na jego dynamikę w 2023 r. w największym stopniu wpłynęła zmiana polityki refundacyjnej. W kwietniu 2022 r. wprowadzono dedykowaną wycenę świadczeń w ramach NFZ dla zabiegu raka prostaty, wykonanego ze wsparciem robota, a w sierpniu 2023 r. również dla zabiegów raka błony śluzowej macicy (raka endometrium) oraz raka jelita grubego, wykonywanych ze wsparciem robota.

Innymi czynnikami zwiększającymi wielkość rynku robotów chirurgicznych są: rosnące zapotrzebowanie na automatyzację w branży opieki zdrowotnej oraz trendy związane ze skalą wyzwań zdrowotnych, wynikających ze starzenia się populacji oraz rosnącej liczby chorób przewlekłych, w tym chorób onkologicznych.

Wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie w system robotyczny da Vinci przyniosło liczne zmiany. Dzięki możliwościom operacyjnym oferowanym przez system Intuitive Surgical, nasz szpital stopniowo zmienia wizerunek i profil wykonywanych procedur na wysokospecjalistyczne. Aktualnie realizujemy zabiegi w trzech dziedzinach – chirurgii, urologii i ginekologii, planując rozwój w torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologiimówi Dorota Cichocka, koordynator CERO w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Przewiduje się, że wprowadzenie sztucznej inteligencji (AI), rozwój technologii rzeczywistości rozszerzonej, miniaturyzacja systemów oraz postęp w dziedzinie telechirurgii nie tylko przyczyni się do obniżenia kosztów, ale również znacząco ułatwi integrację systemów chirurgicznych opartych na robotyce w przyszłości.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023: